Stanęła w szkle

Śmieci, mnóstwo szkła i wszędobylskiego bałaganu, zarośnięte alejki i powalone drzewa – to niestety obraz Parku Piny w Tarnowskich Górach. Parku, który został „zapomniany”, a w którym gromadzą się amatorzy różnorakich trunków (sądząc po rodzaju śmieci) i dzikiego grillowania.

Jaki to ma związek z fotografią?

Po kolei…

Bodajże w okresie wakacyjnym 2016 roku skontaktowała się ze mną Monika (wówczas się nie znaliśmy) i poprosiła o spotkanie. Nie wiedziałem jaki jest jego cel, a jedyne co powiedziała to to, że potrzebuje pomocy fotografa…

Tajemniczo, prawda? 🙂

W trakcie spotkania, do którego oczywiście doszło, Monika opowiedziała mi o Parku w Pinach, o tym, że ubolewa nad jego stanem i będzie dążyła do rewitalizacji tych terenów i przywrócenia im dawnej świetności. „Pamiętam , że jak byłam mała to chodziłam tam z rodzicami na spacer” – powiedziała.
Urzekła mnie tym! Kolejna wspaniała osoba, którą spotykam dzięki temu, że jestem fotografem!

Plany Moniki są bardzo ambitne i trudne w realizacji. Prócz tego, że są problemy z własnością tego gruntu (nie należy on w całości do Miasta Tarnowskie Góry), to oczywiście potrzebne są do tego finanse. I to nie małe, bo mówi się o kwocie kilku milionów złotych!

Między innymi z tego powodu Monika Domagalik wraz z grupą osób powołała do życia Stowarzyszenie na rzecz odbudowy i reaktywacji Parku Piny na Osadzie Jana.

Osobiście mocno trzymam kciuki za to przedsięwzięcie, a jeszcze mocniej za wytrwałość w dążeniu do celu!

Fotografowanie zarośniętych miejsc i drzewostanu, o które poprosiła mnie Monika wydało mi się zbyt mało interesujące i nie do końca mieściło się w mojej wizji fotografowania parku…

Chcąc pokazać, że Park Piny ma potencjał, stwierdziłem, że postaram się pokazać kontrast między tym co brzydkie i zaniedbane, a piękną modelką. Zaprosiłem do współpracy  Iwonę Zgoninę, która odważnie stąpała po gruncie pełnym szkła.

Mam nadzieję, że w choć minimalnym stopniu udało mi się pokazać, że „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”…

Sławomir Głaz

Udostępnij